Beranda

Jumat, 24 Februari 2017

RPP K13 BAHASA JAWA



RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN
(RPP)
SatuanPendidikan        : SMP N 2 PATUK
Mata Pelajaran             : Bahasa Jawa
Kelas/Semester            : VII/2
Materi  Pokok              : Geguritan
Alokasi Waktu             : 8 x 40

A.       Tujuan Pembelajaran
Setelah melaksanakan serangkaian kegiatan pembelajaran melalui pendekatan saintifik, peserta didik dapat :
1.      Menjelaskan pengertian geguritan
2.      Menjelaskan perbedaan geguritan dengan tembang macapat
3.      Menyebutkan ciri-ciri geguritan
4.      Mengartikan kata-kata penting dalam geguritan tersaji
5.      Menyebutkan isi geguritan tersaji
6.      Menyebutkan nilai moral dari geguritan tersaji
7.      Menjelaskan teknik membaca geguritan dengan 4W
8.      Membaca geguritan dengan teknik 4W
9.      Menyebutkan langkah menyusun geguritan
10.  Menyusun geguritan sederhana

B.        Kompetensi Dasar

1.
3.4 Memahami geguritan
2.
4.4 Menyusun geguritan sederhana.

C.       Indikator Pencapaian Kompetensi
Pertemuan Pertama
1.      Menjelaskan pengertian geguritan
2.      Menjelaskan perbedaan geguritan dengan tembang macapat
3.      Menyebutkan ciri-ciri geguritan
4.      Mengartikan kata-kata penting dalam geguritan tersaji
5.      Menyebutkan isi geguritan tersaji
6.      Menyebutkan nilai moral dari geguritan tersaji
7.      Menjelaskan teknik membaca geguritan dengan 4W
8.      Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W
9.      Menyebutkan langkah menyusun geguritan
10.  Menyusun geguritan sederhana

D.       Materi Pembelajaran
1.      Materi Pembelajaran Reguler
Ø  Pengetahuan
·         Pengertian geguritan
·         Perbedaan geguritan dengan tembang macapat
·         Ciri-ciri geguritan
·         kata-kata penting dalam geguritan tersaji
·         isi geguritan tersaji
·         nilai moral dari geguritan tersaji
·         Pengertian teknik 4W
·         Langkah-langkah menyusun geguritan
Ø  Keterampilan
·         Memahami geguritan Memahami kata penting, isi geguritan, nilai moral geguritan tersaji
·         Praktik memahami isi geguritan (menjawab pertanyaan hal yang dideskripsikan, apa saja informasi rincian)
·         Menjelaskan teknik 4W
·         Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W
·         Praktik menyusun geguritan
2.      Materi Pembelajaran Remedial
Ø  Pengetahuan
·         Pengertian geguritan
·         Perbedaan geguritan dengan tembang macapat
·         Ciri-ciri geguritan
·         kata-kata penting dalam geguritan tersaji
·         isi geguritan tersaji
·         nilai moral dari geguritan tersaji
·         Pengertian teknik 4W
·         Langkah-langkah menyusun geguritan
Ø  Keterampilan
·         Memahami geguritan Memahami kata penting, isi geguritan, nilai moral geguritan tersaji
·         Praktik memahami isi geguritan (menjawab pertanyaan hal yang dideskripsikan, apa saja informasi rincian)
·         Menjelaskan teknik 4W
·         Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W
·         Praktik menyusun geguritan
3.      Materi Pembelajaran Pengayaan
Ø  Pengetahuan
·         Pengertian geguritan
·         Perbedaan geguritan dengan tembang macapat
·         Ciri-ciri geguritan
·         kata-kata penting dalam geguritan tersaji
·         isi geguritan tersaji
·         nilai moral dari geguritan tersaji
·         Pengertian teknik 4W
·         Langkah-langkah menyusun geguritan
Ø  Keterampilan
·         Memahami geguritan Memahami kata penting, isi geguritan, nilai moral geguritan tersaji
·         Praktik memahami isi geguritan (menjawab pertanyaan hal yang dideskripsikan, apa saja informasi rincian)
·         Menjelaskan teknik 4W
·         Praktik membaca geguritan dengan teknik 4W
·         Praktik menyusun geguritan

Pertemuan Pertama:
Memahami geguritan
v  Geguritan iku iketaning basa kang awujud syair. Mula ana kang ngarani syair Jawa gagrag anyar. Tembung geguritan asale saka tembung gurita , tembung gurita owah-owahan saka tembung gerita. Tembung gerita linggane Gita, tegese tembang utawa syair.  Geguritan Jawa sakawit tinemu ing lagu-lagu dolanan, saiki mujudake wohing kasusastran puisi kang warna-warna wujuding dhapukane (Subalidinata, 1994 : 45)
Mula yen dititi kanthi premati geguritan gagrag anyar utawa geguritan modheren nduweni titikan
v  Basane kalebu basa endah, tegese dudu basa padinan.
v  Tetembungane pilihan, tegese ora mung waton nggunakake tembung.
v  Sajak pungkasan mardika/bebas
v  Isine mentes.
v  Ana kalane nganggo lelewaning basa /gaya bahasa .
Antarare tembang macapat karo geguritan  iku beda. Dene bedane mangkene
Tembang macapat
Geguritan
1.      Kaiket ing aturan guru gatra, guru wilangan, lan guru lagu
2.      Ditembangake
3.      Ana sawetara tembang sing ora disumurupi panganggite
1.      Cacahing gatra mardika, ora kudu nganggo purwakanthi (rujuking swara)
2.      Diwaca cara deklamasi
3.      Kabeh dimangerteni/ditulis sapa kang nganggit

1)      Teks Geguritan                                       

                Ayo Gotong Royong
Kembang-kembang lembong
Mbang lembong dironce-roce
Ayo gotong royong
Guyup rukun kabeh wargane
……………………………                              
Wus dadi kodrate
Manungsa mono tan  bisa urip dhewe
Saka lahir prapteng patine
Tansah gumantung sapepadhane

Mula,  urip gotong royong kang pinatri ing telenging nala
Tindakna ywa nganti kepeksa
Kudu lila legawa
Sepi ing pamrih rame ing gawe
Iku semboyane
Mempeng makarya kiwakna pepulih
Murih salwiring gati
Titi tamat telas lulus basuki

Kabeh pakaryan  den tindakke
Kanthi seneng ulat padhang tan nggresula
Urun bau suku, penggalihan, apadene  redana
Kanthi dhasar karukunan
Mahanani bebrayan kang tata tentrem karta raharja
(Pak Jarno, Sleman 23 Maret 2011)

2)      Wangsulana pitakonan iki!
a.       Kodrate manungsa iku kepriye?
b.      Gotong royong iku kudu katindakake kanthi kepriye?
c.       Kepriye semboyane gotong royong iku?
d.      Apa wae sing bisa disumbange ana ing gotong royong?
e.       Apa wae pigunane gotong royong iku?
      Pertemuan Kedua
1)      Teks geguritan Ayo Gotong Royong
2)      Negesi tembung
a.       Gotong royong = nyambut gawe bebarengan tanpa opah
b.      Kodrat
c.       Prapteng = prapta + ing = tekan (tembung garba)
d.      Telenging nala = jroning ati (ati = nala, manah, tyas, wardaya, kalbu, galih)
e.       Sepi ing pamrih rame ing gawe (Paribasan : nyambut gawe kanthi mempeng lan orangarep-arep pituwas utawa sembulih)
f.       Semboyan = sesanti
g.       Kiwakna pepulih = aja ngarep-arep ijol/oleh-olehan/sembulih/pituwas
h.      Salwiring gati= kabeh pakaryan
i.        Bau suku = tenaga (bau= tangan, suku = sikil)
j.        Redana(arta, dhuwit)
k.      Mahanani(andayani, ndadekake)
l.        Tata tentrem karta raharja = negara kang kebak ing tatanan, tentrem adil lan makmur.

3)      Isi geguritan
Isinipun : Sampun dados kodratipun bilih gesang ing donya menika tansah   gumantung tiyang sanes.Gotong royong kedah katindakaken kanthi manah  iklas kanthi semboyan sepi ing pamrih rame ing gawe Kanthi makaten sedaya pakaryan saged rampung kanthi slamet Pakaryan ingkang katindakaken kanthi iklas badhe nuwuhaken karukunan lan katentreman

4)      Nilai didaktik geguritan
-          Kita kedah nengenaken kegotong royongan kangge nggayuh karukunan lan katentreman
-          Gotong royong katindakaken kanthi iklasing manah, boten ngarep-arep sembulih

Pertemuan ketiga
1)      Sing kudu digatekake nalika maca Geguritan:

a.       Wicara/Kualitas Vokal yaiku ala becike aksara suwara/dhang-dhinge basa, pocapan/lafal (a, å, i, o, è, é, ê, ta, tha, da, dha) Pamacane geguritan, pocapan kdu cetha, ora kena groyok, pelo utawa rangu-rangu, kejaba kuwi pamacane geguritan kudu bisa ngucapake aksara kanthi bener, umpamine mbedakaken aksara (a, å, i, o, è, é, ê, ta, tha, da, dha)
b.      Wirama/Tata cara/intonasi maca Geguritan yaiku lagu/iramane, maca geguritan, bisa minangka pandudut (daya tarik) kanggone sing ngrungokake. Banter alone wiramane becik kalarasake karo isine geguritan. Lamun maca geguritan kanthi dhasar karangan (tema) perjuangan pamacane gurit sing sora lan semangat, beda karo yen maca geguritan isi kesusahan, kasmaran pamacane ya kudu luwih alon lan sareh.
c.       Wirasa/Greged/ penjiwaan /Pemahaman tegese isi Geguritan, cocok/penere anggone negesi Geguritan. Wirasane nalika maca kudu kaetrepken karo isining geguritan umpamane : nesu, gumbira, sedhih, sereng, wibawa, getun, lan sapanunggalane.
d.      Wiraga/Ekspresi/mimik yaiku cocok/jumbuhing solah bawa obahing badan, polatan, rasa. Obahing badan lan polatan (mimik) kudu luwes (ora kaku), prasaja lan ora katon lamun digawe-gawe.

2)      Tuladha Teks Geguritan
WONG JAWA
            Yen sliramu rumangsa dadi wong Jawa
            genea seneng ninggal subasita
            tatakrama kokguwang muspra
            unggah-ungguhing basa tinerak peksa
            pating clebung tanpa wewaton
            nrajang sopan lan santun
            sajak mongkog ing pangrasa
            tanpa darbe rasa kuciwa

            yen sliramu rumangsa dadi wong Jawa
            geneya akeh sing wani nduwa
            mring pituture wong tuwa
            tumindak ora tata
            nerak anggering budaya
            degsiya,
            adigang, adigung, adiguna

            mangertia kadang mitra,
            jaman bakal kepangan memala
            lamun sliramu ora enggal bali
            mring budaya pribadi
            sebab ajining dhiri iku manggon ing lathi
            ajining raga ana ing busana
            ajining awak merga tumindak
             
            mula pindhane laku thathit
            aja tidha-tidha
            ayo ginelak nyuwun pangapura
            nedya ngresiki jiwa raga
            mbrastha tumindak ala
            bali mring budaya Jawa.          (Liesty)

Pertemuan Keempat
Menyusun geguritan sederhana
GAWE GEGURITAN
            Para siswa mau wis nyoba ngothak-athik, negesi tembung-tembung lan mangerteni isining geguritan. Bisa nyebutake tema lan amanat ing geguritan, najan durung diterangke kanthi cetha apa ta tema lan amanat ing geguritan iku.
            Geguritan mesthi nganggo tema lan amanat utawa pesen moral, pitutur, nasehat saka penulis tumrape pamaos. Geguritan kang tanpa tema tanpa nasehat tanpa pesan moral saka penulis kaumpamakke mung njejerke tembung tanpa guna,kopong, suwung, mlaku sakparan-paran tanpa tujuan, ora ana manfaate tumrape dhiri pribadi lan pamaos. Geguritan kang becik manawa sing maca iku bisa kegawa angen-angene manut angen-angene penulis. Bisa menehi pengaruh kang becik tumrape pamaos, sing    maune kesed dadi sregep, sing maune ora ngajeni liyan malik seneng ngajeni, sing maune bocah kuwi murang tata karo wong tuwa dadi ngerti unggah-ungguh, sing sakawit susah banjur dadi bungah  lan liya-liyane. Mangkono diwahyakake lumantar tembung-tembung ing geguritan. Murih cethane, gatekna carane gawe geguritan ngisor iki:
Gawe geguritan iku ora angel. Sing penting gelem nyoba. Nyoba sepisan elek ora papa, mengko yen wis ping pindho, ping telu,lan sakteruse wis kena disawang lan dirasakake yen geguritanmu mau jebul duwe kwalitas sing hebat. Dene carane mangkene:
1.      Nemtokake tema, ide, utawa topik geguritan. Masalah apa sing arep koktulis, pengalamanmu sing paling nyusahke, nyenengke, ngayelke, utawa asiling lamunanmu (inspirasi). Yen sliramu  isih rumangsa kangelan, aja kuwatir ora duwe ide. Ide iku mbleder, pating tlecek, mung kari arep njupuk sing endi. Sawangen jam ing tembok kelasmu, apa sing ana angen-angenmu tumrap jam iku, barange cilik, ora sepiraa, gedhe manfaate. Bayangna, kepriye yen nganti kowe kelangan wektu? Neng ngarep kelasmu ana kembang mawar upamane. Sipate kembang mau wangi  ambune, endah rupane, nanging jebul duwe ri sing nglelara awak. Kembang candrane wanita, wanita sing kepriye? Bisa kokgambarake lumantar tembung-tembung sing mathis, mentes. Ana maneh buku ? Kanthi nyawang buku, apa sing kokgambarke, kokangenke bab buku mau. Cethane ide bisa dijupuk saka pengalaman, lamunan, utawa barang ing kiwa tengenmu, tanduran, kewan, prastawa-prastawa lan liya-liyane.
2.      Milih tembung (Diksi).
Sakwise sliramu nemokake lan nemtokake ide kanthi manteb, perangan geguritan sing paling penting yaiku milih tembung sing pas, cocok, trep karo kareping ati. Sejatine geguritan iku minangka ekspresi kreatifitas penulis nyuntak rasa pangrasa, menehi pengalaman, nasehat apadene nglelipur tumrap pamaos kanthi cara ora langsung. Tegese lumantar tembung-tembung sing madhet,kempel, ora nggladrah , bisa wujud pralambang utawa simbolis. Yen sliramu mrangguli geguritan kanthi judhul “Tikus Kantor”, apa sing ana angen-angenmu? Saktembung ing geguriatn bisa menehi daya kekuwatan kanggo nyritakke apa wae. Cethane neng nggon pamilihing tembung iki ayo ngetog kadigdayan milih tembung sing kokanggep paling ces pleng, endi ta tembung sing pas tenan manut atimu kanggo nglairake ide-mu mau. Ayo dicoba!
3.      Nggunakke purwakanthi.
Purwakanthi, yaiku  runtuting swara vokal utawa konsonan. Bisa uga tembung.
Geguritan iku asiling kasusastran Jawa kang endah. Supaya kepenak dirungokake  lan endah diwaca, anggone milih tembung bisa nggunakke purwakanthi. Nanging iki ora kudu. Tegese tembung sing kokpilih iku sing baku cocok karo atimu. Purwakanthi mung kanggo gawe supaya katon endah, nengsemake. Ewa semono yen isa nggunakke purwakanthi, kenapa ora?!
Tuladha:                      dakturut lakuning uripku
                                    Nganggo obor nyingkirke watu 

Bisa wae penulis ngganti tembung krikil, mung wae sepisan penulis rumangsa kelangan  endahing geguritan sebab ora ngenut purwakanthi, pindhone pepalange urip luwih lara kesandhung watu tinimbang krikil, surasane uga luwih mbangetake, mula  banjur takpilih tembung “watu.”

Kejaba purwakanthi swara, penulis uga bisa nggunakke purwakanthi sastra (sing dibaleni konsonan ) kanggo nambahi seni esthetik karya sastra. Tuladha:
                        Wong cilik ongklak-angklik
                        Lungguh dhingklik
                             
4.      Menehi judhul.
Judhul bisa ditulis dhisik utawa keri. Sakwise geguritan dadi banjur ngentha-entha judhul apa sing pas karo ide gagasanmu mau. Utawa suwalike, judhul dhisik lagi ngentha-entha njejer tembung-tembung sik trep karo ide.
Geguritan karyamu mau tuduhna kancamu supaya gelem maca, ngoreksi, eh mbokmanawa ana tembung-tembung kang kurang pas mula perlu ditliti kanthi premati. Ewasemono ora kudu kowe manut kancamu, mung kanggo panglimbang wae.
Yen wis marem tenan, salinen geguritan iku ing kertas kang resik lan endah, wenehana rerenggan (hiasan), kaya-kaya karyamu mau ana ing sakjroning pigura,tumuli kumpulna digawe kliping antologi geguritan lebokke ing perpustakaan sekolah utawa dikirim ing majalah dinding. Sokur yen ana wektu pentas kreatifitas siswa, gelem maca,mentaske bareng-bareng.
Latihan
Gawea geguritan adhedhasar gambar ing ngisor iki!





E.        Metode Pembelajaran
Tanya jawab, diskusi, penugasan, performent, Latihan

F.        Media Pembelajaran
Contoh Geguritan, Power Point, LCD

G.       Sumber Belajar
1.      Puji Hariningsih, Sulistyarini.2015.  Handayani VII. Klaten: Radhita Buana
2.      Sujarno. 2011. Gladhi Basa Jawi VII. Diktat
3.      Endang Dwi Lestari. 2009. Kawruh Sapala Basa Jawa. Klaten : Intan Pariwara.
4.      Prawiroatmodjo , S .1990. Bausastra Jawa. Surabaya : Yayasan Djojo Bojo.
5.      Warih Jatirahayu,Dra. 2012. Wasitatama 1. Yogyakarta : Yudhistira
6.      Pengalaman peserta didik dan guru

H.       Kegiatan Pembelajaran
1.    Pertemuan Pertama
Memahami geguritan
Kegiatan

Deskripsi Kegiatan
Alokasi Waktu
Pendahuluan

1)     Mengucapkan Salam, Berdoa dan Presensi.
2)      Menyiapkan peserta didik secara psikis dan fisik untuk mengikuti proses pembelajaran;
3)      Memberi motivasi belajar peserta didik secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari, dengan memberikan contoh dan perbandingan lokal, nasional dan internasional, serta disesuaikan dengan karakteristik dan jenjang peserta didik;
4)      Mengajukan pertanyaan-pertanyaan yang mengaitkan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari;
5)      Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan
6)    Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.
10 menit
Kegiatan Inti
Mengamati
Mengamati tayangan atau contoh pembacaan geguritan dan contoh alunan tembang macapat
60
menit
Menanya
Setelah mengamati pembacaan geguritan dan lantunan tembang macapat peserta didik diarahkan untuk berpikir untuk  menanyakan : pengertian geguritan, perbedaan antara geguritan dan tembang macapat, dan ciri-ciri geguritan.
Mengumpulkan informasi
1)      Peserta didik berdiskusi dengan kelompoknya untuk membahas pertanyaan yang muncul berkaitan dengan pengertian geguritan, perbedaan geguritan dengan tembang macapat, dan ciri-ciri geguritan
2)      peserta didik diarahkan untuk berpikir dan menyimpulkan : pengertian geguritan, perbedaan antara geguritan dan tembang macapat, dan ciri-ciri geguritan.
Mengasosiasi
1)    Peserta didik mendiskusikan pengertian geguritan
2)    Peserta didik mendiskusikan perbedaan geguritan dengan tembang macapat
3)    Peserta didik mendiskusikan ciri-ciri geguritan
4)    Peserta didik menuliskan kembali pengertian geguritan, perbedaan geguritan dan tembang macapat, dan ciri-ciri geguritan
Mengkomunikasikan
1)    Masing-masing kelompok mempresentasikan hasil diskusi tentang pengertian geguritan, perbedaan geguritan dengan tembang macapat dan ciri-ciri geguritan
2)    Peserta didik membacakan rangkuman tentang pengertian geguritan, perbedaan geguritan dengan tembang macapat, dan ciri-ciri geguritan
Penutup

1)    Peserta didik bersama guru menyimpulkan butir-butir pokok materi yang telah dipelajari
2)    Peserta didik bersama guru melakukan identifikasi keunggulan dan kelemahan kegiatan pembelajaran yang telah dilaksanakan
3)    Peserta didik menerima umpan balik tentang proses pembelajaran
4)    Peserta didik diwajibkan berlatih membaca Geguritan Ayo Gotong Royong di rumah
5)    Peserta didik menerima penyampaian tentang kegiatan pembelajaran pada pertemuan berikutnya.

10 menit

2.      Pertemuan Kedua
Memahami geguritan
Kegiatan

Deskripsi Kegiatan
Alokasi Waktu
Pendahuluan

1)    Mengucapkan Salam, Berdoa dan Presensi.
2)      Menyiapkan peserta didik secara psikis dan fisik untuk mengikuti proses pembelajaran;
3)      Memberi motivasi belajar peserta didik secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari, dengan memberikan contoh dan perbandingan lokal, nasional dan internasional, serta disesuaikan dengan karakteristik dan jenjang peserta didik;
4)      Mengajukan pertanyaan-pertanyaan yang mengaitkan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari;
5)      Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan
6)      Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.
10 menit
Kegiatan Inti
Mengamati
Mengamati teks geguritan atau pembacaan geguritan oleh model dengan tema Gotong Royong
60
menit
Menanya
Menanyakan hal-hal yang terdapat dalam teks geguritan
Mengumpulkan informasi
1)    Peserta didik berdiskusi dengan kelompoknya untuk membahas kata-kata penting dalam geguritan, kesimpulan isi geguritan, dan pesan moral geguritan
2)    Peserta didik diarahkan untuk berpikir dan menyimpulkan : pengertian kata-kata penting, kesimpulan isi geguritan dan pesan moral geguritan
Mengasosiasi
1)    Peserta didik mendiskusikan kata-kata penting dalam geguritan
2)    Peserta didik mendiskusikan kesimpulan isi geguritan
3)    Peserta didik mendiskusikan pesan moral geguritan
4)    Peserta didik menuliskan kembali arti sejumlah kata penting, kesimpulan isi geguritan dan pesan moral geguritan
Mengkomunikasikan
1)   Masing-masing kelompok mempresentasikan hasil diskusi tentang makna sejumlah kata penting dalam teks geguritan, kesimpulan isi geguritan, dan amanat geguritan
2)    Peserta didik membacakan rangkuman tentang arti sejumlah kata penting dalam teks  geguritan, kesimpulan isi geguritan, dan amanat geguritan
Penutup

1)    Peserta didik bersama guru menyimpulkan butir-butir pokok materi yang telah dipelajari
2)    Peeserta didik bersama guru melakukan identifikasi keunggulan dan kelemahan kegiatan pembelajaran yang telah dilaksanakan
3)    Peserta didik menerima umpan balik tentang proses pembelajaran
4)    Peserta didik diwajibkan berlatih membaca Geguritan Ayo Gotong Royong karya Pak Jarno  atau Wong Jawa karya Listy di rumah
5)    Peserta didik menerima penyampaian tentang kegiatan pembelajaran pada pertemuan berikutnya.

10 menit

Pertemuan Ketiga
Sub Topik        : Membaca Geguritan
Kegiatan

Deskripsi Kegiatan
Alokasi Waktu
Pendahuluan

1)      Mengucapkan Salam, Berdoa dan Presensi.
2)      Menyiapkan peserta didik secara psikis dan fisik untuk mengikuti proses pembelajaran;
3)      Memberi motivasi belajar peserta didik secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari, dengan memberikan contoh dan perbandingan lokal, nasional dan internasional, serta disesuaikan dengan karakteristik dan jenjang peserta didik;
4)      Mengajukan pertanyaan-pertanyaan yang mengaitkan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari;
5)      Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan
6)      Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.
10 menit
Kegiatan Inti


Mengamati
Mengamati contoh  pembacaan geguritan oleh model atau melalui media pembelajaran
60
Menit

Menanya
Peserta didik menanyakan hal-hal yang berhubungan dengan teknik membaca geguritan berdasarkan teknik 4W
Mengumpulkan informasi
1)    Peserta didik berdiskusi dengan kelompoknya tentang tatacara membaca teks geguritan yang diberikan oleh guru
2)    Peserta didik diarahkan untuk berpikir dan menyimpulkan : teknik yang benar dalam membaca geguritan
Mengasosiasi
-       Kelompok siswa berlatih dengan sungguh-sungguh dalam membacakan teks geguritan yang diberikan guru dengan teknik 4W
Mengkomunikasikan
-       Masing-masing kelompok siswa yang diwakili oleh seorang siswa maju di depan kelas membaca geguritan dengan teknik 4W, kelompok lain memberikan penilaian
Penutup

1)    Peserta didik bersama guru menyimpulkan butir-butir pokok materi yang telah dipelajari
2)    Peserta didik bersama guru melakukan identifikasi keunggulan dan kelemahan kegiatan pembelajaran yang telah dilaksanakan
3)    Peserta didik menerima umpan balik tentang proses pembelajaran
4)    Peserta didik diwajibkan membaca materi Menyusun Geguritan di rumah
5)    Peserta didik menerima penyampaian tentang kegiatan pembelajaran pada pertemuan berikutnya.

10
Menit

Pertemuan Keempat
Sub Topik        : Menyusun  Geguritan Sederhana
Kegiatan

Deskripsi Kegiatan
Alokasi Waktu
Pendahuluan

1)      Mengucapkan Salam, Berdoa dan Presensi.
2)      Menyiapkan peserta didik secara psikis dan fisik untuk mengikuti proses pembelajaran;
3)      Memberi motivasi belajar peserta didik secara kontekstual sesuai manfaat dan aplikasi materi ajar dalam kehidupan sehari-hari, dengan memberikan contoh dan perbandingan lokal, nasional dan internasional, serta disesuaikan dengan karakteristik dan jenjang peserta didik;
4)      Mengajukan pertanyaan-pertanyaan yang mengaitkan pengetahuan sebelumnya dengan materi yang akan dipelajari;
5)      Menjelaskan tujuan pembelajaran atau kompetensi dasar yang akan dicapai; dan
6)      Menyampaikan cakupan materi dan penjelasan uraian kegiatan sesuai silabus.
10 menit
Kegiatan Inti
Mengamati
1)    Peserta didik mengamati media pembelajaran/buku teks  tentang langkah-langkah menyusun geguritan
2)    Peserta didik mencermati gambar kemudian diaktualisasikan dalam geguritan
60
Menit

Menanya
-       Menanyakan tentang cara menentukan tema, judul, pemilihan kata (diksi), purwakanthi dan amanat atau pesannya.

Menumpulkan informasi
-       Melakukan diskusi untuk menyusun geguritan berdasarkan gambar

Mengasosiasi
-       Mencoba membuat atau menyusun geguritan berdasarkan gambar

Mengkomunikasikan
1)   Mempresentasikan hasil karya kepada teman di kelas

Penutup

2)   Peserta didik bersama guru menyimpulkan butir-butir pokok materi yang telah dipelajari
3)   Peeserta didik bersama guru melakukan identifikasi keunggulan dan kelemahan kegiatan pembelajaran yang telah dilaksanakan
4)   Peserta didik menerima umpan balik tentang proses pembelajaran
5)   Peserta didik diwajibkan Mengedit/memperbaiki karya  geguritan di rumah untuk dikumpulkan pada pertemuan berikutnya
6)   Peserta didik menerima penyampaian tentang kegiatan pembelajaran pada pertemuan berikutnya.
10
Menit


I.             Penilaian Hasil Pembelajaran
Ø  Penilaian Pengetahuan
Teknik : Tes tulis dan penugasan
Bentuk : Pilihan ganda dan tugas yang dikerjakan secara individu

No
Indicator
Butir Instrumen
1
2

3
4
5

6
7
8
9
Siswa dapat menyebutkan ciri-ciri geguritan
Siswa dapat menyebutkan perbedaan antara geguritan dan tembang macapat
Siswa dapat menentukan bentuk rumpakan tersaji
Siswa dapat mendefinisikan pengertian geguritan
Siswa dapat mengartikan kata-kata sulit dengan tepat
Isi
Siswa dapat menjawab pertanyaan isi geguritan
Siswa dapat menyebutkan isi geguritan  dengan tepat
Siswa dapat menyebutkan nilai didaktik geguritan tersaji
Siswa dapat menyebutkan teknik membaca geguritan
Pilihan ganda



Instrumen soal:
Wenehana tanda ping (X) tumrap wangsulan kang kok anggep bener!
1.      Kodrate manungsa iku kepriye?
a.       Bisa urip dhewe, ora gumantung wong liya
b.      Ora bisa urip dhewe lan tansah mbutuhake wong liya
c.       Saka lahir nganti mati bisa urip dhewe
d.      Ora perlu bantuane sapa-sapa
2.      Rumpakan Ayo Gotong Royong sing ditengenake .....
a.       Cacahing guru wilangan
b.      Runtuting swara
c.       Pamilihing tembung kang mentes
d.      Guru gatra, guru wilangan, lan guru lagu
3.      Rumpakan ayo Gotong Royong kalebu .....
a.       Tembang campursari
b.      Tembang dolanan
c.       Tembang macapat
d.      Geguritan
4.      Mula,  urip gotong royong kang pinatri ing telenging nala
Tindakna ywa nganti kepeksa
Tembung nala, dasanamane......
a.       Ludira, rah
b.      Angga, badan, salira
c.       Ati, wardaya, kalbu
d.      Netra, paningal, soca
5.      Sepi ing pamrih rame ing gawe, nduweni teges ....
a.       Sakabehing gegayuhan mbutuhake wragad
b.      Nyambut gawe kanthi mempeng lan ora ngarep-arep sembulih
c.       Nyambut gawe mempeng kanthi pamrih bisaa oleh pituwaskang gedhe
d.      Nyambut gawe kudu dikantheni pamrih supaya katekan sedyane
6.      Maca geguritan kudu nggatekake wirama, tegese ….
a.       Munggah mudhune swara
b.      Dawa cendhake tetembungan
c.       Gedhe cilice ukara
d.      Rasa pangrasane pocapan
7.      Maca geguritan uga kudu nggatekake wiraga, tegese ….
a.       Tingkah laku nalika arep maca geguritan
b.      Patrap, sikap, obahing awak lan pasemon sawise maca geguritan
c.       Patrap, sikap, obahing awak lan pasemon nalika maca geguritan
d.      Patrap, sikap, obahing awak lan pasemon sadurunge maca geguritan
8.      Mengkono uga babagan wirasa aja dilalekake amarga wirasa iku ….
a.       Kanggo mbedakake apik lan orane geguritan
b.      Kanggo nambahi greget anggone maca geguritan
c.       Kanggo ngetokake pinter lan orane sing maca
d.      Kanggo mbedakake isine geguritan iku sedhih, seneng, semangat apa nesu
9.      Waspadakna pratelan iki!
1)      Manungsa bisa urip dhewe
2)      Gotong royong kudu iklas lila legawa
3)      Gotong royong ora ngarep-arep opah
4)      Dhasare gotong royong iku kerukunan
Kang trep karo isine geguritan ing dhuwur yaiku .....
a.       1, 2, 3
b.      2, 3, 4
c.       1, 3, 4
d.      1, 2, 4
10.  Piwulang luhur ing geguritan dhuwur yaiku.....
a.       Nindakake gotong royong kanggo nggayuh kerukunan
b.      Yen kepengin subur makmur kudu gelem nindakake gotong royong
c.       Gotong royong bisa diganti nganggo dhuwit
d.      Kabeh pakaryan kudu ditindakake kanthi gotong royong
11.  Kang dikarepake geguritan yaiku ...
a.       Syair Jawa gagrag anyar
b.      Syair Jawa gagrag lawas
c.       Tembang Jawa anyar
d.      Tembang Jawa lawas


12.  Kang kalebu titikane geguritan yaiku ...
a.       Kudu nggunakake purwakanthi
b.      Kaiket ing aturan guru wilangan
c.       Tembung-tembunge mentes lan pilihan
d.      Kudu ana tembunge kawi
13.  Bedane antarane geguritan karo tembang macapat kang paling wigati yaiku
a.       Tembang macapat kaiket ing aturan purwakanthi, dene ing geguritan kaiket ing guru lagu
b.      Tembang macapat kaiket ing aturan guru gatra, guru wilangan, lan guru lagu, dene ing geguritan bebas ora nganggo aturan kaya ing tembang macapat
c.       Geguritan kudu di tembangake dene ing tembang macapat yen maca kaya deklamasi
d.      Geguritan biasane ora dingerteni sapa sing nganggit, tembang macapat kabeh anggitan dingerteni pengarange
14.  Gawe geguritan iku njejer tembung-tembung sing madhet, kempel, duwe makna. Mula nalika milih tembung kudu cermat, nek perlu ditimbang-timbang endi ta tembung sing dianggep paling cocok, pas, trep manut ide-ne. Tingkatan milih tembung iki diarani....
a.          Tema 
b.         diksi
c.          amanat
d.         purwakanthi
15.  Supaya katon luwih endah dirasakake lan diwaca, gawe geguritan prayogane uga nggunakke....
a.          purwakanthi                                      
b.         tembung jawa kuna   
c.          parikan
d.         cangkriman

Kunci Jawaban
1.      B
2.      C
3.      D
4.      C
5.      B
6.      A
7.      C
8.      D
9. B
10. A
11. A
12. C
13. B
14. B
15. A
Pedoman penilaian
Jawaban Betul x 2
3
Ø  Penilaian Keterampilan
Teknik : Penilaian kinerja
Bentuk : Keterampilan proyek
Indikator Soal
-          Siswa dapat membuat geguritan dengan tema, diksi, judul sesuai dengan gambar
-          Soal : Gawea geguritan prasaja adhedhasar gambar ing ngisor iki!                        
Kisi-kisi unjuk kerja:
No
Aspek yang dinilai
Skor dan Kriteria
1
Kesesuaian judul dengan tema
1.      Sangat kurang
2.      Kurang
3.      Cukup
4.      Baik
5.      Sangat baik
2
Pilihan kata
1.        Sangat kurang
2.        Kurang
3.        Cukup
4.        Baik
5.        Sangat baik
3
Keruntutan isi
1.        Sangat kurang
2.        Kurang
3.        Cukup
4.        Baik
5.        Sangat baik
4
Pesan moral atau amanat
1.        Sangat kurang
2.        Kurang
3.        Cukup
4.        Baik
5.        Sangat baik

PEDOMAN PENILAIAN
Skor total                   :  20
Nilai maksium                       :  100
TABEL SKOR
SKOR
NILAI
SKOR
NILAI
SKOR
NILAI
SKOR
NILAI
1
5
6
30
11
55
16
80
2
10
7
35
12
60
17
85
3
15
8
40
13
65
18
90
4
20
9
45
14
70
19
95
5
25
10
50
15
75
20
100

Pembelajaran Remedial
Aktivitas kegiatan pembelajaran remedial, yang dapat berupa: pembelajaran ulang, bimbingan perorangan, belajar kelompok atau tutor sebaya dengan merumuskan kegiatan pembelajaran yang sesuai dengan karakteristik peserta didik, alokasi waktu, sarana dan media pembelajaran. Pembelajaran Pengayaan
Kegiatan pembelajaran pengayaan dirumuskan sesuai dengan karakteristik peserta didik, alokasi waktu, sarana dan media pembelajaran.
----------------------------

Mengetahui                                                           Patuk, 4 Januari 2017
Kepala Sekolah                                                                  Guru Mata Pelajaran


Dalno Legowo, S.Pd.                                              Drs. Sujarno
                           NIP. 19650328 198602 1 003                                    NIP. 196601201994031007

Tidak ada komentar:

Posting Komentar